Počasí v Chorvatsku

Chystáte-li se na dovolenou do Chorvatska, jistě vás kromě praktických údajů bude zajímat také počasí. Na rozdíl od ČR je zde klima o něco stálejší a spolehlivější. Přesto se teploty v průběhu roku mění.  Podnebí v Chorvatsku lze charakterizovat jako mírné, zimy jsou krátké a léta dlouhá a teplá. Což značí ideální podmínky zejména pro letní dovolenou.

Aktuální počasí v Chorvatsku:

Déšť
dnes 18. 02. 2018 100%
Déšť
Déšť. Nejvyšší teploty 11 ° C. Vítr VSV o rychlosti 15 - 30 km/h. Pravděpod. deště 100 %. Dešťové srážky kolem 6 mm.
Možnost deště
zítra 19. 02. 2018 40%
Možnost deště
Odpolední přeháňky. Nejvyšší teploty 9 ° C. Vítr SV o rychlosti 15 - 30 km/h. Pravděpod. deště 40 %.
Déšť
úterý 20. 02. 2018 80%
Déšť
Déšť. Ochladí se. Nejvyšší teploty 10 ° C. Vítr VJV o rychlosti 10 - 15 km/h. Pravděpod. deště 80 %.
Déšť
středa 21. 02. 2018 80%
Déšť
Déšť. Chladněji. Nejvyšší teploty 10 ° C. Vítr VSV o rychlosti 10 - 15 km/h. Pravděpod. deště 80 %. Dešťové srážky kolem 6 mm.
Možnost deště
čtvrtek 22. 02. 2018 60%
Možnost deště
Přeháňky. Nejvyšší teploty 9 ° C. Vítr SV o rychlosti 15 - 30 km/h. Pravděpod. deště 60 %.

 

Jaké počasí můžeme očekávat?

západ slunce v Chorvatsku

západ slunce v Chorvatsku

Velká část Chorvatska spadá pod kontinentální podnebí, v některých oblastech přechází do středozemního. V horských oblastech je typické horské podnebí. Chorvatsko je země velmi rozmanitá, a to nejen krajinou, ale také podnebím. Je to proto, že tato země se nachází hned ve třech klimatických pásmech. Mírně kontinentální období převládá v nížinách, horské klima se objevuje v nadmořské výšce od 1200 m nad mořem. Středozemní klima se nachází v oblasti jadranského pobřeží, kde je zároveň nejtepleji.

Jestliže je hlavním cílem vaší dovolené opalování a koupání se v moři, vydejte se do Chorvatska v období od dubna do října, kdy se průměrné teploty pohybují v rozmezí 25 – 30°C a teplota moře kolem 20 – 25°C. V zimě teploty klesají až k 7°C a teplota moře je kolem 12°C. Od listopadu do dubna jsou zde častější dešťové srážky, na horách se objevuje také sníh. Toto roční období je ideální pro cestování a vysokohorskou turistiku. Chorvatsko má své nezaměnitelné kouzlo, ať sem přijdete kdykoliv. Pokud nejste příznivcem tropických teplot, ale chcete si užít koupání, navštivte Chorvatsko v červnu nebo v září, tedy těsně před a po sezóně. Podzim je v Chorvatsku mnohem teplejší, nežli jaro.

Vítr a srážky

Překvapit vás může také nárazový severní nebo severovýchodní vítr, který se nazývá Bóra a objevuje se nejvíce v zimních měsících. Častěji se však setkáte se slabším vánkem zvaným Mistral, který proudí od severozápadu nebo nočním větre, jemuž se říká Burin. Vydáte-li se na některý z chorvatských ostrovů, počítejte se silnějším větrem, který může pocitově snižovat teploty vzduchu.

Srážkové úhrny v Chorvatsku nejsou nijak vydatné, ročně se pohybují v rozmezí 600 – 3850 mm, přičemž nejvíce srážek se vyskytuje v pohořích Gorski Kotar a Velebit. V létě zde však prší minimálně, proto nic nebrání pohodové dovolené, ať už zvolíte Chorvatsko pevninu, nebo vyberete některý z malebných ostrovů. Pro snazší orientaci sledujte mapu Chorvatska.