Gradac

Gradac - panorama

Gradac – panorama

Gradac je příjemné chorvatské městečko, které se rozkládá pod masívem pohoří Rilić. Jde o nejjižnější letovisko oblíbené Makarské riviéry, od které je vzdálené přibližně 40 km. Gradac je turisty často vyhledávanou destinací, protože jsou zde nejkrásnější oblázkové pláže na Jadranu lemované borovicovými háji, které přináší dostatek stínu. Rodiny s dětmi sem míří z důvodu postupného vstupu do moře.

Pohled do historie a současnost

Historie městečka Gradac sahá až do doby bronzové a železné. Tato oblast patřila pod nadvládu Římanů, v té době zde byla důležitá římská základna. V 10. století zmiňuje byzantský císař Konstantin pod jménem Lapčanj, první zmínka o městské osadě však pochází až z roku 1649 a v té době získává název, který nese dodnes – Gradac.

Dnes městečko žije především z turistického ruchu. Místní zde pěstují olivy, vinnou révu a také loví ryby. Gradac má velmi pestrou vegetaci.

Atraktivní letovisko u Makarské riviéry

Gradac - pohled na pláž

Gradac – pohled na pláž

Jak už bylo výše zmíněno, Gradac láká turisty díky skvělé poloze na jihu Makarské riviéry. Nabízí jednu z nejkrásnějších tamních pláží, která nese název Gornja Vala. Návštěvníkům přináší bohatou nabídku služeb a také skvělou turistickou vybavenost. Pravidelně se zde pod širým nebem konají diskotéky a lidové slavnosti, jako je například Gradacká turistická noc v červenci. Zábava zde večer rozhodně nekončí, ale začíná.

Pokud nechcete trávit celé dny pouze na pláži, můžete si udělat výlet na vrchol Sv. Ilja, který se nachází nad Gradacem. Jeho výška činí 961 m n. m. a jde přibližně o dvouhodinový výstup. Mezi další oblíbenou zábavu patří projížďky typickými loďkami po nedalekých Bačinských jezerech nebo se jet vykoupat na Kravické vodopády. Doporučujeme udělat si výlet do Dubrovníku, přestože je od Gradacu vzdálený asi 150 km, jeho návštěva opravdu stojí za to. Největším lákadlem je zde Staré město a hradby kolem. Jde o jedno z nejkrásnějších chorvatských měst, které je plné památkových komplexů a doslova z něho dýchá historie. Gradac leží na jihu od letoviska Baška Voda.

Památky v Gradacu

V samotném Gradacu mnoho památek nenajdete. Nachází se zde nepatrné zbytky římských staveb, pozůstatky opevnění proti Turkům a nedaleko se rozléhá hřbitov se starým a částečně dochovaným hřbitovem. V průběhu druhé světové války vypálili okupanti téměř celou obec, která se z této tragédie dlouho vzpamatovávala. To je také důvod, proč tu nejsou prakticky žádné historické památky.

Ubytování a koupání

Letovisko Gradac nabízí ubytování v moderně zařízených hotelech i v soukromí. Většina hotelů byla v 90. letech zrekonstruována a stavěly se nové.

Koupání v Gradacu je jeden z hlavních důvodů, proč je toto místo tak oblíbené. Nádherné a čisté pláže, postupný vstup do vody, příjemné promenády. Pláže jsou dlouhé a široké s oblázky. K dispozici je také sportovní vyžití pro děti i dospělé, nechybí skluzavky, tobogány, vodní skútry, vodní lyžování, nafukovací banány a další.

objednavka