Omiš

Letecký pohled na Omiš

Letecký pohled na Omiš

Omiš je malé chorvatské městečko, které tvoří zároveň přístav ve střední Dalmácii. Rozléhá se mezi Splitem a Makarskou riviérou. V dávných dobách bylo toto město spojováno s piráty, Omišští piráti patřili mezi nejnebezpečnější v celém Středomoří. Pozůstatky této bouřlivé historie města jsou dodnes patrné. I přesto je Omišská riviéra jednou z nejkrásnějších přímořských oblastí v celém Chorvatsku.

Důležité informace

Město Omiš je oblíbeným střediskem Omišské riviéry, je dlouhé asi 35 km. Od Splitu jej dělí přibližně 26 km. Toto město není nijak velké, je zde pouze 6 tisíc stálých obyvatel, ale jezdí sem každoročně mnoho turistů.

V Omiši se nachází 1 km dlouhá pláž, kterou pokrývá jemný písek. Často sem míří také rodiny s malými dětmi, neboť je zde pozvolný vstup do moře, podobně jako například v Bibione. V některých oblastech dosahuje mělčina až 700 metrů, ovšem voda zde bývá také o něco chladnější.  Pokud dáváte přednost oblázkovým plážím, pak budete spokojeni, neboť jich je na Omišské riviéře také dostatek.

Historie města Omiš

Noční Omiš

noční Omiš

Tam, kde ústí řeka Cetina jižně od města Split, se nachází starobylé městečko Omiš. Jde o malebné místo obklopené překrásnou přírodou a skálami. Historické centrum se rozléhá ve východním břehu řeky Cetiny. Název Omiš není náhodný, je odvozen ze slova Oneon, což znamená „město na břehu“. Toto pirátské město patřilo po dlouhá staletí mezi obávaná místa. Tamní knížata podnikali pirátské nájezdy na obchodní přístav mocných Benátek, Dubrovník a Split. V 15. století bylo městečko Omiš prodáno Benátkám, v 19. století připadlo Rakousku a Francii.

Patronem města je Jan Nepomucký, který byl svržen z Karlova mostu do Vltavy. Město Omiš má dlouhou tradici v oblasti cestovního ruchu, který tvoří nejdůležitější příjem. Většina místních obyvatel mluví několika jazyky a jsou velmi přátelští. Turistů si váží, což dokazují také perfektní služby.

Památky a zábava

Pláž - Omiš

Pláž – Omiš

Kromě nádherné přírody, kterou tvoří členité pobřeží, průzračná čistá voda, mnoho zátok, ostrovů a ostrůvků, také skalnaté pobřeží a pozůstatky z pirátského období. Můžete zde navštívit dvě někdejší pirátské pevnosti. Jednou z nich je Mirabela ze 13. století a novější pak Fortica, která dosahuje výšky 311 m n. m.

Nejstarší památkou v Omiši je malý kostel sv. Petra (Petrova crkva), který se nachází v lokalitě Priko. Městečko je ze všech stran chráněno hradbami, bohužel se dodnes dochovala jen městská brána s přilehlou částí hradeb a také jihozápadní mohutná hranolová věž.

Letovisko Omiš je také zábavné centrum, které pořádá v sezóně mnoho různých festivalů a lidových slavností. Milovníci nočního života si také přijdou na své díky četným diskotékám a nočním klubům. Turisté by si neměli nechat ujít výlet do krásného kaňonu řeky Cetiny, který se táhne až k vodopádům Mala Gubavica a Velika Gubavica. Lodí se lze nechat přepravit na nedaleký ostrov Brač a pro rodiny s dětmi je ideální omický DinoPark.

Pokud pojedete do Omiše autem, důkladně si prostudujte mapu Chorvatska, kterou také najdete na našich webových stránkách.

objednavka