Cesta do Chorvatska

Zvolili jste jako cílovou destinaci pro letošní dovolenou právě Chorvatsko? Pokud ano, budete potřebovat mít přehled o tom, jak se do Chorvatska dostat a také kolik vás to bude stát. Silnice na trase ČR – Chorvatsko se stále zlepšují, avšak stále to ještě není ono. Největší problémy můžete očekávat na dálnici D1, kde bývají často zácpy.

Do Chorvatska každoročně míří autem statisíce českých turistů, a to převážně díky velmi příznivé poloze. Cesta do Chorvatska automobilem je nejpohodlnější. Leteckou přepravu obvykle volíme na chorvatské ostrovy. Vydáte-li se na dovolenou automobilem, můžete tak být jednoduše svým pánem a nevázat se na odlet letadla a odjezdy autobusu. Zkrátka můžete cestovat snadno a pohodlně. Auto máte kdykoliv k dispozici. Doporučujeme nejezdit v sobotu, kdy je největší provoz.

Jaké trasy lze zvolit?

serpentiny v Chorvatsku

serpentiny v Chorvatsku

Máte možnost vybrat si hned z několika tras, každá má své výhody a také nevýhody. Můžete zvolit trasu přes Rakousko a Slovinsko, nebo přes Slovensko a Maďarsko. První možnost je vhodná tehdy, pokud míříte na sever Chorvatska nebo vyjíždíte z Čech. Druhá varianta je ideální pro ty, kteří vyjíždí z Moravy nebo cestují do Střední či Jižní Dalmácie. Je však třeba počítat s tím, že nejkratší doba cesty činí 9 hodin, a to musíte mít štěstí a nepotkat žádnou zácpu.

Jestliže nebudete trávit dovolenou na Istrii, ale v jiných chorvatských částech, zvolte raději rychlejší a levnější cestu přes Maďarsko. Při cestě z Prahy se tak vyhnete dražší a také značně pomalejší cestě přes alpské tunely.

Nejkratší trasa je přes České Budějovice, Linec a Graz. Celková délka do Zadaru činí 910 km. Zde ovšem neplatí, že nejkratší trasa není nejrychlejší. V České republice vede mimo dálnice. Potkáte mnoho tunelů.

Obvyklá trasa z Prahy vede po dálnici D1 na Mikulov, Vídeň a Graz. Tato trasa je velmi pohodlná po dálnici, avšak na druhou stranu také jednotvárná a je zde velká hrozba mikrospánku.

Střední cesta pak vede z Prahy přes Jihlavu, Znojmo, Vídeň a Graz. Tato trasa měří 929 kilometrů. Co se délky týče, je někde mezi výše zmiňovanými dvěma trasami.

Důležité informace

Cestu lze zvolit přes den, nebo přes noc. Každý preferuje něco jiného. Pokud zvládnete řídit v noci, tato cesta je patrně pohodlnější, potkáte méně aut. Cesta tam i zpět se všemi poplatky vyjde asi na 6 000 Kč.

V Rakousku budete potřebovat dálniční známku, lze koupit desetidenní. Přes Rakousko se jezdí na Vídeň – Graz – Marbor. Doporučujeme na poslední benzínce v ČR dotankovat plnou nádrž. V Rakousku se vám pojede dobře po dálnicích, zdržet se můžete ve Vídni. Dálniční známky jsou také na Slovinsku. Ještě než vyrazíte do Chorvatska, určitě si důkladně prohlédněte mapu Chorvatska.